دامنه چیست

امروزه می خواهیم با دامنه اشنا شویم که دامنه چیست؟ودر هاست چه نقشی دارد؟ونیز دامنه ثبت کردن چگونه است؟برای اموزش تمام نکات در مورد دامنه با ما همرا باشید. همچنین این را بدانید دامنه های ون بک لینک قدرتمندترین دامنه برای خرید بک لینک و خرید رپورتاژ میباشد.

بقیه مطلب در ادامه مطلب

وقتی که شما تصمیم به طراحی سایت می‌گیرید، یکی از اولین کلمه‌هایی که به گوشتان خواهد خورد، دامنه است (دامنه در ایران به اسم دامین یا دومِین هم شناخته می‌شود.)

منظور از دامنه یا دامین (به انگلیسی domain)، همان آدرس اینترنتی است. بله! همان آدرس‌هایی که برای باز کردن یک سایت در اینترنت وارد می‌کنید. برای مثال، آدرس اینترنتی سایت گوگل، www.google.com است و آدرس اینترنتی سایت ما هم wenbacklinks.ir.

زمانی که شما قصد دارید مستقیماً به یک سایت وارد شوید، دامنه یا همان آدرس اینترنتی آن سایت را در نوار بالای مرورگر خود وارد می‌کنید. در تصویر زیر می‌توانید ما دقیقاً بخشی که دامنه نمایش داده می‌شود را برای شما مشخص کرده‌ایم.

دامنه‌ها شامل دو بخش اصلی هستند:

اولین چیزی که باید بدانید این است که دامنه‌ها شامل دو قسمت هستند:

  1. نام دامنه: 

این اسمی است که شما برای سایت خودتان انتخاب می‌کنید. برای انتخاب اسم، شما هیچ محدودیتی ندارید. تنها مساله این است که اسم شما باید سرهم باشد. البته شما می‌توانید کلمات را با خط فاصله () از هم جدا کنید.

  1. پسوند: 

در اینترنت پسوندهای بسیار متنوعی برای ثبت دامنه وجود دارند. هر کدام از این پسوندها، معنایی به خصوص دارند. برای مثال، پسوند ir به معنی آن است که سایت شما ایرانی است. پسوند com مخفف commerce است و به معنای سایت تجاری است. سایر پسوندها نیز هر کدام معنایی برای خود دارند.

هر دامنه‌ای، منحصر به فرد و اختصاصی است !!یعنی چی؟

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که دامنه‌ها اختصاصی هستند. برای مثال، همین آدرس portal.ir به نام ما ثبت شده است و بنابراین ما صاحب آن محسوب می‌شویم. پس هیچ شخص دیگری نمی‌توان این ترکیب مشخص را به نام خود ثبت کند. با اینحال شاید یک آدرس مثل portal.net خالی باشد و امکان ثبت آن وجود داشته باشد.

دامنه ها باید سالانه خریداری شوند:

خرید دامنه به صورت سالیانه است. این یعنی زمانی که شما یک دامنه را ثبت می‌کنید (که اصلاً هم کار سختی نیست و در انتهای مقاله در مورد آن صحبت می‌کنیم)، برای مدت زمان مشخصی این کار را انجام می‌دهید. یعنی مثلاً برای 1 سال یا چند سال آن را خواهید داشت و پس از گذشت این دوره، اگر دوباره ان را تمدید نکنید، دیگران می‌توانند این دامنه را برای خود تصاحب کنند.

نام های دامنه سطح اول و سطح دوم چیست؟

دات کام (com.) اولین نوع نام دامنه بود که معرفی شد و به عنوان نام دامنه سطح اول و یا TLD شناخته می شود. دامنه های سطح اول تنها شامل پسوند می باشند. (به عنوان مثال net, .info, .biz. و غیره)

دامنه های سطح دوم یا ۲LDs نام دامنه هایی هستند که شامل یک سطح بعد از پسوند هایی مانند  com. یا  co. می باشد.(به عنوان مثال com, .au. یک فرمت نام دامنه سطح دوم است که شامل یک پسوند بعد از com. می باشد که وب سایت اصلی در استرالیا را نشان می دهد.

gTLDs و ccTLDs چیست؟

یک gTLDs یک دامنه سطح اول عمومی است، شامل آدرس هایی مانند  marketing, .estate, .fashion, .photography. این نوع نام دامنه ها اخیرا واقعا پر رونق بوده و رنج وسیعی از هر آنچه که شما در صنعتتان نیاز داشته باشید فراهم می کند.

ccTLD ها کدهای سطح اول کشور هستند که عموما برای محدود نمودن کشورهای مشخصی استفاده می شوند. این کدها شامل دامنه هایی مانندir , .uk , .us. می باشد.

 

 

بلاگ

دامنه چیستکاربرد دامنهکاربرد های دامنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *